Najlepsze farby do podłóg

farba-do-podlogOstatnimi czasy dużym zainteresowaniem cieszą się specjalne farby do podłóg. Pozwalają one na błyskawiczną odnowę podłóg, powierzchni wykonanych z drewna bez konieczności inwestowania w kosztowne materiały remontowe. Wystarczy jedynie puszka porządnej farby do podłóg, by w krótkim czasie osiągnąć zadowalający efekt!
Najważniejsze fakty o tych farbach to przede wszystkim to, że są one produktami wyjątkowo trwałymi i wielozadaniowymi. To znaczy, że możemy pokrywać nimi nie tylko podłogi z drewna, ale również podłogi betonowe. Czas schnięcia to ok. 12 godzin. W przypadku podłóg drewnianych, po tym czasie możemy je śmiało użytkować. Jeśli chodzi o podłogi betonowe zaleca się pokrycie, jeszcze jedną warstwą. Farby do podłóg są przeważnie uretanowo-alkidowe. Zapewnia to wyjątkowo trwałe efekty, nieznaczną przepuszczalność pary wodnej i doskonałe wyrównanie. Tak odświeżona powierzchnia jest odporna na ścieranie, zabrudzenia i działanie wody. Jest wyjątkowo łatwa w konserwacji i utrzymaniu czystości. Wachlarz odcieni dość szeroki. Najlepszym narzędziem do nakładania tego typu farb jest wałek i pędzel. Często korzysta się też z metody natryskowej.
Jak przygotować podłogę betonową przed pokryciem jej specjalistyczną farbą? Na pewno trzeba porządnie ją oczyścić i sprawdzić czy powierzchnia jest równa (bez ubytków, nierówności), jeśli daleko jej do ideału, warto uzupełnić wszelkie ubytki, wyszpachlować dziury i przetrzeć nierówności.
Zanim przystąpimy do działania, musimy zastanowić się, do jakiego stopnia podłoże będzie narażone na eksploatację? Jeśli jest to pomieszczenie o niskim natężeniu ruchu (piwnica, garaż, mieszkanie) wystarczająca będzie farba uretanowo-alkidowa. Dobra jakość i lekki połysk, zapewniają solidne wykończenie. Pamiętajmy, że farba do podłóg w połysku jest dość śliska, ale łatwo ją wyczyścić, poza tym mniej się brudzi.
Z kolei powierzchnie bardziej eksploatowane np. posadzki przemysłowe, muszą być zabezpieczone przed chemicznym i mechanicznym obciążeniem. Służą temu specjalne powłoki przemysłowe do podłóg tzw. powłoki epoksydowe. Najlepsza ochrona i estetyka posadzek betonowych. Zapobiegają one pyleniu, wchłanianiu brudu, chemikaliów, podnoszą odporność na ścieranie.